1300 dobrohodin v roce 2021!

V roce 2021 v litoměřické Diakonii působilo 14 dobrovolníků. Někdo jednorázově či krátkodobě, někdo spolupracuje i několik let. Za loňský rok to bylo přes 1300 dobrohodin! Střídavě jsme rušili a obnovovali covidem stopnuté aktivity. Stejně 0jako předloni se naše spolupráce neobešla bez testů, desinfekcí a respirátorů. I tak se nám podařilo uskutečnit plno akcí, nasbírat nové zážitky, setkávat se a vzájemně se v nelehké covidové době podporovat.

Co se nám povedlo? Navštívit ploskovický, libochovický a veltruský zámek, vyjet do ZOO, zasoutěžit si v MS v cyklistice a ve veslování na trenažerech. Zahoubařit si pod Bezdězem, vyjet hned na několik letních dovolených např. do Jablonného a Tanvaldu. Vypravit se za ústeckými rozhlednami, vánočními betlémy a na Sněžník. Vyšlápnout si na Kalich, zajet na ranč do Třebívlic, zazpívat si u kytary, dělat táboráky. Dále se zúčastnit Dne neziskovek na Střeleckém ostrově, vyhrát bojovou hru v Úštěku, zajít si na bowlingy nebo do posilovny či bazénu.

Také pokračovaly volnočasové dílny v Chráněném bydlení (dále jen CHB) a Centru denních služeb (dále jen CDS). Náš společný výrobek do aukce Diakonie se bohatě vydražil. Vypomáhali jsme i dál v keramické dílně v Kamýcké. Kamarádům z CHB jsme jako každý rok udělali servis jízdních kol. Parta z CDS si nově vyzkoušela práci na podzimní zahradě. Vypravili jsme se do Parku inspirace. Kdo nechtěl moc na výlety, rád si s našimi dobrovolníky poseděl u kávy, povídal si, zahrál hry anebo se šel jen projít. Potěšující byly od dobrovolnic dárky a pozdravy do CHB v době covidové izolace celého domu. 

Také loňský rok firma Hennlich podpořila svým nadačním příspěvkem dobrovolnický diakonický projekt s názvem ,,Rozvíjíme pouto s přírodou“. Mohli jsme tak s partou CHB a CDS vyjet na letní dovolenou zaměřenou na ekologii.

Motivace dobrovolníků spolupracovat s Diakonií je různá. Někdo jen tak rád pomůže, jiný se chce odreagovat od běžných pracovních záležitostí, další vidí v pomoci druhým plnohodnotně strávený volný čas. Často od dobrovolníků slýcháváme, že společný čas s klienty je nabíjí a dává chuť do další spolupráce, inspiruje je i v pohledu na různé situace v osobním životě.

Loňský rok byl výjimečný tím, že se nám podařilo plno společných akcí napříč úseky. Dobrovolníci působili ve službách: Podpora samostatného bydlení, Chráněné bydlení, Centrum denních služeb, Chráněné dílny a Sociálně terapeutické dílny. Klienti našich služeb se tak mohli lépe poznat, navázat nová kamarádství a taky zjistit, jak to chodí ve službách, kam nedochází.

Děkujeme všem našim dobrovolníkům za jejich zapojení, elán a chuť pomáhat.

Chci podpořit Diakonii v Litoměřicích