Už nám to vedro vlezlo na mozek?

Ve středu 1. 12. jsme se konečně dočkali studentské besedy na téma klimatických změn Než nám to vedro vleze na mozek. Po dlouhém oddalování termínu z důvodu pandemie mohli studenti litoměřického gymnázia konečně uspořádat v diakonické čajovně Hóra besedu na současné palčivé téma. A připravili se velmi dobře. Jako účastníky debaty si pozvali proděkana Fakulty životního prostředí UJEP Miloslava Kolenatého, novináře týdeníku Echo24 Dana Kaisera a Petra Doubravského – studenta MU v Brně a aktivistu hnutí Fridays for Future.

Studenti navázali na ověřený formát svých besed. Moderátor - student Matouš Bělohlávek uvedl hosty do problematiky s pomocí filmového sestřihu s vystoupením známých osobností na téma oteplování (Greta Thunberg, Johny Depp, Donald Tramp, Václav Klaus apod.) Následovala moderovaná debata, v níž živě diskutovalo nejen publikum, ale i hosté mezi sebou. Jak moc je téma oteplování zneužito politikou, zda je klimaaktivismus náboženství, zda jsme klimaaktivisty manipulováni, jak se toto vše promítá do našich českých poměrů a zda už není pozdě…, to byla hlavní témata. Otázka oteplování, udržitelného života i osobních svobod je veliká. I přes různé názory se ukázalo, že většina návštěvníků v sále téma oteplování bere vážně, vnímá problém osobně a cítí potřebu změny.

Zároveň jsme si mohli v praxi ověřit, jak jednoduchá, zdánlivě srozumitelná a rychlá může být argumentace demagogů. A naopak, že argumenty podepřené vědeckým zkoumáním nebývají efektní - jsou vždy složitější, je třeba je dobře vysvětlit, aby je posluchači dobře pochopili, trvá to déle. Kéž bychom si toto zjištění pamatovali a poučili se jím.

Besedu, jež byla podpořena Ústeckou komunitní nadací, doplnilo výborné občerstvení, při němž návštěvníci dále diskutovali.

Děkujeme studentům a těšíme se na další debatu na aktuální téma.

Chci podpořit Diakonii v Litoměřicích