Chráněné bydlení slouží v Terezíně už deset let

26. června 2018

(článek je převzatý z Litoměřického deníku, uveřejněný 22.6.2018)

Letos uplyne 10 let, kdy v Terezíně začalo fungovat chráněné bydlení obhospodařované Diakonií Litoměřice. Ve čtvrtek 21. června proběhla k tomuto jubileu v restauraci Klobouk vzpomínková oslava. Zúčastnilo se jí na 60 současných i bývalých klientů, jejich opatrovníků a dalších hostů.

Chráněné bydlení slouží v Terezíně už deset let
26. června 2018 - Chráněné bydlení slouží v Terezíně už deset let

Při setkání se vzpomínalo na počátky zařízení. „Když řeknu, že na začátku byla povodeň, tak si nevybavíte příliš idylické chvíle. Domy, ve kterých se naše zařízení nacházejí, byly pod vodou a po odstranění následků povodně je odkoupila Diakonie Praha z prostředků, jež přišly od německých přátel,“ zavzpomínala sociální pracovnice Vladimíra Tomášová.

Po opravě jedna z budov posloužila k ubytování lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou. „Po roce, kdy si vyřídili nové bydlení, jsme uvažovali o tom, jak dům dál užívat. Protože jsme zařízení, které pomáhá lidem s mentálním postižením, volba padla na ně. Dům byl přestavěn na malometrážní byty s kapacitou dvanáct obyvatel,“ doplnila Tomášová.

Jedním z nájemníků je čtyřicátník Broňa. „Jsem tu ubytovaný necelý rok, mám vše, co potřebuji. Každé dopoledne strávím v kolektivu při práci v sociálně terapeutické dílně, dnes jsme vyráběli kornouty z celofánu.“ Klienti si utvářejí program sami a pokud je zájem, jsou tu dvě sociální pracovnice a šest asistentek, které jim pomohou.

Na fotografie se můžete podívat ZDE.

Autor: Václav Sedlák

Chci podpořit Diakonii v Litoměřicích