Víkend v Třebívlicích

21. června 2019

Je pátek odpoledne a my vyrážíme směr Ranč pod Skálou v Třebívlicích, vstříc dobrodružným zážitkům. Dobrodružným? No aby ne, tento víkend jsme se rozhodli trávit dál od civilizace a komfortu, na který je většina z nás zvyklá… pod stanem, v přírodě mezi zvířaty.

Víkend v Třebívlicích
21. června 2019 - Víkend v Třebívlicích

Jsme v cíli! Dorazili jsme na Ranč a majitelka Tereza Henzlová nás už zvesela vítá, vysvětluje, co kde na ranči najdeme a odkazuje nás na místo našeho pobytu, respektive na místo, kde můžeme zakotvit naše stany. Po příjezdu do klidného a krásného prostředí se dobrovolníci s uživateli Diakonie pouštějí do stavění stanů. Zvládli jsme to! Ted už nás čeká zasloužená relaxace během popíjení kávy za občasného koňského řehtání.

Pátek byl spíše seznamovací, zato sobota byla už akčnější. Sobotní ranní ptáčata měla možnost vyhřebelcovat koňského kliďase Oskara, který se pásl kousek za našimi stany. Po snídani jsme vyrazili do vsi, dokoupit vše potřebné či zaslat pohled přátelům. Dopoledne se nás se svým naplánovaným programem ujala sl. Tereza H. Ta nás přivítala v zoo koutku, kde nás seznámila s přítomnými zvířaty a povyprávěla některé zajímavosti. Odvážní si mohli pohladit a nakrmit lamu krotkou, poníka, beránka, ovečky nebo třeba malé jehňátko. A protože ranč není jen o zábavě, ale i práci, vyzkoušeli jsme si jak namáhavé je vyčistit takový výběh v zoo koutku. Každopádně my se práce nebojíme, a tak jsme i tuto výzvu zvládli na jedničku. U ohrady s koňmi jsme se mohli dozvědět něco o těchto vznešených zvířatech a sledovat cirkusové kousky, které s nimi Terka trénuje. Velmi nás překvapilo co vše je možné koně naučit, každopádně hřeb celého dne bylo koňské pusinkování. Ten kdo měl dost odvahy, mohl udělat pouhé gesto rukou před svým obličejem, na které je kůň naučen reagovat pusou věnovanou dotyčnému. O tomto zážitku se s nadšením hovořilo ještě na odpolední procházce místní přírodou. Poslední večer jsme zakončili hrou kriket a opékáním buřtů.

Neděle. Víkend pozvolna končí. U snídaně jsme si vyprávěli zážitky z předešlého dne a sbírali energii na balení stanů. Po vykonání povinností ohledně balení jsme už jen odpočívali a nasávali poslední doušky vzduchu v čisté přírodě.

Rádi bychom poděkovali Tereze Henzlové za vstřícnost a skvělý program. Děkujeme projektu "Příroda jsme i my!“ podpořeného z prostředků Fondu Hennlich administrovaného Ústeckou komunitní nadací, díky kterému jsme si mohli užít úžasný víkend v přírodě mezi zvířaty.

Markéta Čiháková, dobrovolnice 

Chci podpořit Diakonii v Litoměřicích